Jdi na obsah Jdi na menu
 


POPIS

 

Dosahuje délky 180 cm, obvykle do 130 cm. Zúžená hlava je zřetelně oddělena od svalnatého těla pokratého hladkými, na hřbetě místy slabě kýlnatými, šupinami. Základní zbarvení svrchní části těla je hnědé, šedé nebo oranžové. Po celém hřbetě i ocasu jsou rozmístěny červené, červenohnědé či hnědé skvrny, které jsou lemovány černě. Menší skvrny se nacházejí i na bocích. Kresba bývá dosti proměnlivá, může splývat do pruhů.Vyskytují se i jedinci anerytričtí (bez červeného barviva), amelaničtí (bez černého obroubení hřbetních skvrn) a albinotičtí (bez černého barviva, s černýma očima). Tyto barevné odchylky jsou v terarijních populacích podchyceny a udržovány v chovných liniích. Samci mají silnější kořen ocasu, u mladších exemplářů je spolehlivější rozlišení pohlaví kloakální sondou.

VÝSKYT

 

Užovky červené obývají ve 3 poddruzích USA (mimo jihozápadu a severozápadu) a severovýchodní Mexiko. Žijí v kamenitých a křovinatých oblastech, v lesích i na okrajích stepí a polí.

CHOV

 

K chovu postačí středně velká, univerzálně zařízená ubikace. Teplota v teráriu udržujeme mezi 22 - 28 °C, s nočním poklesem na pokojovou teplotu. Užovky červené přijímají velmi ochotně hlodavce a jednodenní kuřata, které škrtí v závitech těla. Dospělým jedincům snížíme v zimě na 3 měsíce teplotu na 20 - 15 °C, nebo je přímo zazimujeme při 7 - 8 °C. Zazimování samců ukončujeme o 2-3 týdny dříve než samic. K páření hady připouštíme po uskutečnění první ekdyse po zimování. Nežádoucí je rozmnožování zvířat mladších než 3 roky a kratších než 100 cm. Gravidita ¨je dlouhá 60-100 dnů. Jedna samice může vyprodukovat ročně 2-3 snůšky obsahující 5-25 vajec. Tím je však organismus samic nepřiměřeně zatěžován a lze doporučit realizaci pouze jediného rozmnožení v sezoně. Inkubační délky byly při různých teplotách zjištěny v těchto hodnotách: 25 °C - 90 dnů, 27-30 °C - 51-70 dnů, 32 °C - 53 dny. Rozměry mláďat se pohybují mezi 20-40 cm, obvyklé jsou délky 26-31 cm.Některá mláďata je nutno zprvu nakrmit několikrát násilně, později dobře berou myšata. 

Odchov

 

Chovatelské úspěchy při rozmnožování tohoto druhu jsou poměrně časté. Já sám chovám dva samce, což jsem zjistil až při sondáži, hady jsem původně koupil jako pár mláďat. Samci se přesto mezi s sebou snaží občas spářit, hlučně se pronásledují v teráriu, přičemž se pronásledovatel pokouší o kopulaci. Toto "homosexuální" chování je patrné zvláště po krmení, rosení terária, manipulaci s hady nebo v noci a vyskytuje se u obou samců. Zimování, které není nutností, lze provádět při teplotách 8-10°C, po dobu 2-3 měsíců. K páření hadů v teráriu dochází někdy i třikrát do roka. Počet nakladených vajec se různí podle velikosti samice, množství se průměrně pohybuje okolo 12-24 slepených kusů. Při teplotě 26-32°C se asi po 60-80 dnech líhnou mláďata ne delší než 25 cm. Neosrstěnými myšaty krmíme po prvním svlékání pokožky. Pokud předkládanou potravu odmítají, je nutné přistoupit k násilnému krmení, před čímž je vhodné holata namočit do vaječného bílku. Aby se mláďata dobře svlékala, je vhodné vložit do části terária vlhčí podklad, např. rašelinu. Dospělci pak zpravidla nemají problémy při svlékání pokožky i ve zcela suchém prostředí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář